Nedeľa svetovej politiky na Slovensku

19.10.2015 05:33

CHARTA 2015 - Sekretariát

Demonštrácia na podporu Ruska v Sýrii

  V nedeľu 18 októbra pred budovou Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike sa konala demonštrácia Sýrskej komunity a Sýrskych študentov na podporu Ruska.

    Akciu zorganizoval Národný zväz Sýrskych študentov v Bratislave, za spoluúčasti Komunistickej strany Slovenska, Frontu ľavicovej mládeže Slovenska, Slovensko-ruskej spoločnosti a mierových organizácií a aktivistov (i z našej CHARTY 2015), ako prejav vďačnosti a poďakovania Ruskej vláde za postoj v boji proti terorizmu v Sýrii a za pomoc sýrskej armáde.

“Ruská federácia je, bola a vždy bude podporovateľom a ochrancom mieru na svete a dodržiavania medzinárodného práva” – ing. Ali assad, predseda Národného zväzu Sýrskych študentov na Slovensku.

"Vydarený výlet" generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna na Slovensku

    "Mimoriadne dobrý dojem urobila dnes slovenská príroda, pamiatky i partneri na generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna počas jeho dnešného programu v Tatrách a na Spiši", píše na profile Ministerstva zahraničných vecí SR pán minister Lajčák. "Najskôr sme sa spoločne venovali otázke klimatických zmien na najvyššie položenom slovenskom observatóriu - na Lomnickom štíte - a neskôr sme diskutovali o význame udržiavania a zachovávania kultúrnych a historických pamiatok ľudstva v prostredí dvoch významných lokalít SR, ktoré figurujú na zozname svetového dedičstva UNESCO - v Levoči a na Spišskom hrade". V pondelok pokračuje návšteva generálneho tajomníka OSN (bez akéhokoľvek záujmu slovenskej verejnosti) v Bratislave, kde sa stretne s premiérom SR Róbertom Ficom, navštívi Univerzitu Komenského v Bratislave i utečenecký tábor v Gabčíkove.

Pozícia Slovenska rozoklala jednotu NATO

    Slovensko, predseda vlády ktorého vyjadril podporu vojenskej kampani Ruska v Sýrii, naznačilo svojou pozíciou trhlinu v jednotnom fronte názorov členských štátov NATO na túto otázku, píše nemecký list Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

DWN nazýva Slovensko prvým štátom aliancie, líder ktorej sa postavil na stranu Ruska v otázke vojenskej operácie v Sýrii. "Nie je dôležité, koho útok proti IŠ bude úspešný: USA alebo Ruska. Výsledok bude v oboch prípadoch rovnaký", vyhlásil premiér SR Robert Fico v sobotu v éteri jedného zo slovenských rádií. Politik tiež zdôraznil, že on v tejto otázke nemá ideologické klapky.

Resumé

    Tieto tri zdanlivo nesúvisiace správy z nedele  18. októbra 2015 dávajú obraz o svetovej i Slovenskej zahraničnej politike dnešných dní. Kým občania Slovenska odmietajú diktát Washingtonu a Bruselu, kým vyjadrujú podporu Rusku, ktoré na seba prevzalo úlohu riešenia vojnovej a vysťahovaleckej krízy spôsobenej veľmocenskou politikou USA v Sýrii, Líbyi, Iraku, Afganistane a v iných horúcich krajinách sveta, za ten čas najvyšší predstavitelia OSN, ktorých úlohou je túto krízu riešiť podnikajú nič neriešiace výlety a formálne stretnutia, kde sa len hrajú na najvyššiu svetovú politiku.

    V rovnakom čase sa premiér Slovenskej republiky vyjadruje v nemeckých masmédiách uznanlivo o politike Ruska podporujúcej Asada v Sýrii, hoci ešte pred tromi dňami súhlasil v Bruseli so záverečným komuniké summitu odsudzujúcim Bashara Asada a priznávajúcim mu vinu za situáciu v Sýrii a za utečeneckú krízu. Premiér Fico pri tom veľmi dobre vie, že vinu za situáciu v Sýrii, Líbyi, Iraku, Afganistane.... a.t.d. nesie neokoloniálna politika USA a snaha o vydrancovanie nerastného a ľudského potenciálu týchto krajín v prospech kapitálu.

     Politika dvojtvárnosti a pokrytectva, ktorá nemôže viesť k vyriešeniu svetových problémov a hrozby vojny, lebo je založená na podriadenosti globálnym záujmom  politiky USA.

    Preto nám, občanom mieru na Slovensku neostáva nič iné, len pravdivo informovať spoločnosť o tom, čo politici a ich médiá zamlčujú, alebo prekrúcajú, aktívne naďalej protestovať, vystupovať proti militaristickej politike USA a NATO a nedopustiť zavlečenie Slovenska do vojny.

 

*  Po prečítaní článku môžete hlasovať v ankete (Vľavo hore.) Ďakujeme.