Potešenie z bombardovania?

01.10.2015 14:18

CHARTA 2015 - Sekretariát, Peter Nišponský

    Odkazy na stenách zničených budov v mestách Sýrie.

 

     Potešenie z bombardovania? Radosť z pokračujúcej vojny? Spokojnosť so vstupom cudzích vojsk do vlastnej krajiny?

    Zdalo by sa, že radosť z pokračujúcej vojny môžu prejavovať len vojnoví štváči a tí, ktorí si vojnu želajú, alebo len tí, pre ktorých je zdrojom ich ekonomického prežitia, či ziskov. Na prvý pohľad sa nám zdá nepochopiteľné, že sa môžu milióny ľudí kdesi na Zemeguli, teraz konkrétne v Sýrii tešiť z bombardovania a pokračujúceho vojnového šialenstva.

    No v tomto konkrétnom prípade, v prípade vojny v Sýrii sa to stáva skutočnosťou.Vojnou vysílení, beznádejou skľúčení a hospodársky zruinovaní vlastenci v Sýrii bojujúci pod vedením Bašara Asada o holé prežitie proti presile hrdlorezov a urezávačov hláv z Islamského štátu a súčasne proti teroristom a zradcom podporovaným politikou USA z takzvanej "umiernenej" opozície, dostali nový impulz a nádej na prežitie. Prileteli k nim lietadlá, bombardéry a moderné zbrane z Ruskej federácie a rozvážny, múdry a silný muž sveta po zrelej úvahe a príprave, s podporou zákonnej moci Ruskej federácie im ponúkol pomocnú ruku v ich spravodlivom boji proti konglomerátu síl svetového medzinárodného zločinu.

    A to je v takej situácii ten skutočný a opodstatnený dôvod na radosť i nádej.

  Prejavilo sa to ihneď. Uvítacími a oslavnými nápismi na stenách nepoškodených i zničených budov v celej Sýrii, v žiariacich očiach obyčajných pracujúcich a bojujúcich občanov Sýrie i v ich spontánych vyjadreniach.

    Veta, ktorú vyslovil jeden obyčajný sýrčan v meste Latakíja hovorí za všetko: "Je úžasne príjemné a upokojujúce sedieť ráno na terase svojho domu, alebo na rušnej obchodnej ulici, popíjať kávu a vnímať, ako vám nad hlavami hučia ruské bombardéry vracajúce sa z misií z územia Sýrie okupovaného teroristami Islamského štátu".

    Vzťah sýrčanov k životu sa razom zmenil. Strach o život a o budúcnosť detí Sýrie sa zmenil v nádej, hrdosť a vôľu po víťazstve.

    Rusov mali vždy radi. Ale teraz milujú Rusko.