Prešov za MIER

03.04.2015 17:27

CHARTA 2015 - Sekretariát

      PREŠOV ZA MIER
    „Proti NATO, militarizmu, fašizmu a vojne“
     Prešov, 31. marca 2015

    Jedno z porekadiel hovorí, že „Nie každý deň je nedeľa“. V Prešove sa nám to potvrdilo. 
   Presne v čase začatia mierového zhromaždenia CHARTY 2015 usporiadaného pod gesciou OV KSS Prešov, za účasti reprezentantov niekoľkých ďalších politických strán, nezávislých mierových aktivistov a občanov Prešova a okolia nastali takmer „frontové“ podmienky. Zima 4 stupne nad nulou, dážď a vietor urobili svoje.
Na ulicu nebolo hodno vyhnať ani psa. Na Hlavnej ulici pri pamätníku oslobiditeľom Prešova stálo a moklo niečo vyše 50 len tých najodolnejších skalných občanov mieru. 
    Napriek tomu naše zhromaždenie prebiehalo aktívne a dôstojne. Akciu organizovala a uvádzala Helena Polanská. Po úvodnej básni vystúpili s hodnotnými mierovými, protivojnovými prejavmi postupne za sebou hovorca CHARTY 2015 MUDr. Andrej Janco, predseda petičného výboru petície za vystúpenie Slovenska z NATO Emil Bako, tajomník CHARTY 2015 Mgr. Peter Nišponský, podpredseda KSS Ing. Jalal Sulejman, mierová aktivistka za Slovanské ženy Eva Hrabková, nezávislý aktivista z Humenného MUDr. Ján Matyščák a zástupca Vzdoru-strany práce Ivan Gaľa.
    K akcii sa pridávalo i odchádzalo postupne niekoľko ďalších desiatok Prešovčanov, z ktorých tí najodvážnejší a najodolnejši podpisovali zmoknuté petičné hárky za vystúpenie Slovenska z NATO a signatárske hárky CHARTY 2015. Nazbierali sme ich spolu vyše 150, čo bolo za daných podmienok obdivuhodné.
Napriek všetkej nepriazni počasia a okolností máme dobrý pocit z dobre vykonanej práce. Organizátori, občania Prešova, CHARTA 2015 i všetci zúčastnení ukázali schopnosť vytrvať v prekonávaní prekážok a dokázali, že aktívne úsilie za MIER proti vojne nemôže poľaviť ani v takých podmienkach. V dnešnej dobe je to najdôležitejšia agenda občanov Slovenska i Európy. Lebo MIER je nedeliteľný, je len jediný a po ňom nasleduje len bieda a smrť. A toto my nedopustíme!
CHARTA 2015 tentokrát už vo vlastnej réžii pripravuje ďalšie mierové zhromaždenia najbližšie v Humennom a v Poprade. O termínoch a miestach ich konania vás budeme včas informovať.
Staňte sa i vy signatármi a aktivistami mieru CHARTY 2015. (www.charta2015.com

Fotogaléria: Prešov za MIER