Teror ukrajinských fašistov proti ruským kamiónom sa stupňuje

16.02.2016 06:49

CHARTA 2015 - Sekretariát

    Od štvrtka , 11.februára na západe Ukrajiny trvá,  zo strany ukrajinských nacionalistov a aktivistov, nezákonná blokáda ruských nákladných áut.  Bránia im v tranzite do EÚ cez ukrajinské územie rovnako ako prekročiť hranice Ukrajiny z územia členských štátov EÚ.

    Banderovské bandy na západnej ukrajine rozpútali teror, hon a násilie na ruské kamióny a ich vodičov.

    12. februára 2016 v noci na hlavnej diaľkovej ceste Kyjev-Čop spálili banderovci ruský kamión, ktorý odmietol zastať na ich nelegálnom "kontrolnom stanovišti" v Zakarpatskej oblasti. Vodiča kamiónu zavraždili miestne spolitizované bojovky ukrajinských nacistov za to, že odmietol vzdať hold banditom z Pravého sektora.

    Bandy neonacistov zastavujú, zastrašujú ruských vodičov kamiónov, znehodnocujú ich vozidlá maľovaním ukrajinských a nacistických symbolov na ich vozidlá, okrádajú ich, ničia im osobné veci, voči vodičom a posádkam ruských kamiónov páchajú násilie.

 

    Tieto akty sú hrubým porušením pravidiel o medzinárodnej automobilovej preprave a sú v rozpore s medzinárodným právom. Vyčíňanie ukrajinských nacionalistov má  skrytú i otvorenú podporu oficiálnych miest v Kyjeve. Nik sa nemôže čudovať, že Rusko v danom kontexte, prijalo odvetné opatrenia.  

 

    Táto situácia sa týka aj Slovenska a jeho dobrého mena, pretože jeden z hlavných ťahov novej trasy ruských kamiónov do EÚ, smeruje cez Slovensko.

    Charta 2015 vyjadruje svoju solidaritu s ruskými prepravcami a posádkami ruských, blokovaných kamiónov. Protestujeme aj proti vyčíňaniu ukrajinských nacionalistov, ktorí odoberajú ruským kamionistom georgievské stužky, symbolizujúce porážku fašizmu v 2.svetovej vojne, čo ešte raz dokazuje nacistickú orientáciu týchto aktivistov. Vyzývame našich prívržencov, aby v prípade, ak prídu do kontaktu s posádkami ruských kamiónov, vyšli im maximálne v ústrety a poskytli im potrebnú pomoc. Kto čo i len dobrým slovom, kto teplým čajom, kto georgievskou stužkou v znak našej solidarity a priateľstva s ruským národom.

    Upozorňujeme tiež predstaviteľov ukrajinskej vlády a politických vodcov banderovských nacionalistických skupín na Ukrajine, že toto konanie je zločinecké a trestné. Ak neprestanú s terorizovaním ruských dopravcov na Ukrajine, môže sa im stať, že extrémistické skupiny v štátoch Európskej únie i na Slovensku zvolia podobné akcie voči ukrajinským prepravcom, ktorých je dosť na našom teritóriu, čo povedie k eskalácii napätia a rozširovaniu nezákonných a zločinných postupov v medzinárodnej cestnej doprave s možnými nedoziernymi následkami.