Vyhlásenie Andreja Janca, hovorcu Mierovej Charty 2015

08.04.2015 12:00

CHARTA 2015 - Hovorca MUDr. Andrej Janco

    Na Slovensku existuje istý mikroplátok fundamentálnych antislavistov, ktorého meno nie je zaujímavé tak, ako skôr jeho agresívna xenofóbna posádka, ktorá už roky plieska v médiách nenávisť po všetkom, čo je slovanské, národné, alebo len ozajstné. Jasne, že viem, čo písali o Charte 2015, aj o mne osobne, a necítil som sa byť dotknutý, lebo viem, že "novinári slobody a demokracie na ukrajinský spôsob" nechávajú za sebou sliz ako jedovatý slimák . Avšak po tom, ako sa tie isté "argumenty" vynorili aj včera na RTVS a inde, predsa len pár slovami zareagujem. 

    Veľmi ma teší, že na Slavín prišlo toľko ľudí a je pravda, že sa Charta 2015 snažila, ako mohla, aby vysvetlila, aké je dôležité na Slavín prísť. Pravda je aj to, že sme zháňali a našli sponzorov na zaplatenie autobusov z Východu, pravda je, že sme odhadli, že odtiaľ prišlo asi 250 ľudí a snáď priši z inokadiaľ aj ďalší, ktorých sme oslovili. 

    ALE !!!!! Mikroplátok, a čo je zlé, tak aj RTVS zjavne využíva známy efekt virtuálneho informačného mikrosveta, v ktorom jeho čitatelia žijú. Vedia, že si hodnovernosť ich informácií nebudú overovať, lebo by ten mikrosvetík opustili len za cenu konfrontácie s realitou, na čo nik z nich nemá odvahu, ani vôľu. 

    Čokoľvek Charta 2015 urobila, akokoľvek sa snažila na facebooku, cez e-mail, na stretnutiach, iste by to nebolo stačilo na to, aby sa nás tam zišlo vyše tisíc, ako to nakoniec bolo !!!. Ľudia prišli spontánne, ľudia sa správali spontánne a Kiskovi pískali zo srdca, nikto im nepredpiskoval, nikto im nerozdával kartičky, ani vajíčka z krabice, na ktorej je adresa nejakej ambasády, ako to bolo v Prahe (nezabudli sme, ako vidíte). 

    Prečo si Kiska vyslúžil takú reakciu? Veď práve preto, bola to REAKCIA na jeho počínanie. Je pravda, že Slavín je v Slovenskej republike, ale nie je pravda, že patrí len Slovensku. Tých 7000 prevažne ruských padlých v boji proti hitlerovskému fašizmu, si svojou večnou prítomnosťou na Slavíne pre seba vyárendovalo kus Ruska. Slavín nemá slovenskú národnosť, Slavín má národnosť rovnakú, ako chlapci z početných národov, čo na ňom ležia a dívajú sa na nás, na naše skutky a na naše svedomie. Toto by prezident mal vedieť. Mal by tiež vedieť, že je prezidentom všetkých občanov, aj tých, čo neobdivujú dekomkraciu a slobodu na ukrajinský spôsob, ako on. A preto nemal právo politizovať pietny akt, ktorý sa hlboko a pozitívne dotýka absolútnej väčšiny Slovákov. Neželali sme si, aby to tak dopadlo, že prezident povýši aroganciu nad úroveň diplomacie a neželali sme si ani hanlivú reakciu národa, ale vplyv na to sme nemali žiaden. 

    A ešte poznámka: nikdy som nebol komunista, ani v ŠTB, je to len lož z pera pisálkov z akéhosi bezvýznamného fundamentalisticky antislavistického plátku, preukázateľná, overiteľná, lož na tej istej úrovni, ako bolo tvrdenie (aj RTVS) že ne Slavíne sa zišli 2 stovky ľudí. 

    A nakoniec k Petrovi Nišponskému: Charta 2015 je apolitické občianske združenie a mojou úlohou ako hovorcu je prísne tento princíp strážiť, čo robím na nevôľu mnohých z jednej aj z druhej strany. V Charte 2015 posudzujeme každého výlučne z hľadiska jeho potenciálu prispieť k ochrane mieru a zabráneniu hroziacej vojny !!! V živote som nespolupracoval s tak disciplinovaným a charakterným človekom, ako je Peter Nišponský. Keby boli takí všetci komunisti, socializmus by nebol nikdy padol. Chcel by som ale vedieť, koľkí z dnešných "demokratov" komunistami naozaj boli. A koľkí mali komunistických rodičov, čo chceli kráčať so ZSSR naveky a dnes nemajú hanbu ani keď píšu o Slavíne? A čo tak o štb? Pri tak politicky exponovanom povolaní, ako novinár, oprávnene pochybujem, že by čo len jeden z nich, čo pracovali už za socializmu, nemal dobrý kontakt práve na túto inštitúciu.

    Na záver: Charta 2015 Vás všetkých pozýva na svoje podujatia, pozývame Vás postaviť sa na obranu mieru !!!! Nezaujíma nás Vaše politické presvedčenie, zaujíma nás len Váš potenciál prispieť k mieru. Od všetkého ostatného krištáľovo čistú myšlienku mieru očistíme. 

    Svetu mier ! 

    Smrť fašizmu !